Czy ustanawiać limit dzienny dla kart kredytowych?

28 maja
13:40 2017

Limity wypłat i płatności bezgotówkowych służą po to, by sprawić, że użytkowanie kart płatniczych stało się jeszcze bezpieczniejsze. Warto więc świadomie podjąć decyzję o wysokości poszczególnych limitów, by najlepiej chroniły nasze interesy.

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że korzystając z karty kredytowej, może sam ustanowić odpowiadający mu dzienny limit transakcji gotówkowych i bezgotówkowych.

Limit transakcji gotówkowych dotyczy wypłat gotówki z bankomatów. Taki limit chroni nas przede wszystkim przed skutkami kradzieży karty kredytowej czy debetowej, a jednocześnie ustrzeże nas przed zbyt pochopnym wydawaniem gotówki znajdującej się w naszej dyspozycji.

Niewątpliwie karta kredytowa jest bardzo wygodna i prosta w użyciu. Z używaniem jej wiąże się jej wielki atut, czyli okres bezodsetkowy, który najczęściej wynosi od 50 do 61 dni. W tym czasie możemy korzystać ze środków finansowych znajdujących się na karcie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w postaci odsetek. Okres bezodsetkowy nie dotyczy (w większości banków) transakcji gotówkowych. Stąd limit wypłat pomoże nam ustrzec się przed niepotrzebnymi odsetkami, na jakie narazilibyśmy swoją kieszeń, wypłacając z bankomatu większe kwoty.

Karta kredytowa jest idealnym sposobem na poradzenie sobie z nieprzewidzianymi wydatkami, nagłą awarią, wymagającą szybkiej naprawy, lub sięgnięciem po dodatkowy zastrzyk finansowy. Ponadto dzięki współpracy banków z rozmaitymi partnerami, karty kredytowe oferują swoim użytkownikom możliwość uzyskania części zwrotu w postaci usługi cash back. Zwrot ten może wynosić nawet kilka procent kwoty wydanej u partnera instytucji finansowej.

Oczywiście oprócz dziennego limitu wypłat, użytkownik karty kredytowej może dodatkowo ustanowić limit dla transakcji bezgotówkowych. Pozwoli to nie tylko na ochronę przed wykorzystaniem pieniędzy z limitu karty do zrealizowania np. przelewów z pomocą skradzionej karty, ale także pomoże nam w optymalnym stopniu kontrolować wydatki, jakie ponosimy w sklepach z użyciem tej karty.

Warto pamiętać, że korzystając z karty kredytowej nie wydajemy własnych środków zgromadzonych na koncie – tak jak ma to miejsce w przypadku karty debetowej, lecz zaciągamy pożyczkę w banku, którą wcześniej czy później będziemy musieli spłacić. Dlatego limit transakcji dziennych pomoże nam ograniczyć wydatki i zaoszczędzi nam później dodatkowego stresu związanego ze spłatą zadłużenia powstałego na karcie kredytowej.