Wymieniamy rodzaje kart płatniczych

03 września
13:45 2014

Na rynku usług finansowych funkcjonuje kilka rodzajów kart płatniczych, znacznie się od siebie różniących w zakresie działania. Warto wiedzieć, z jakich opcji możemy skorzystać.

Karty płatnicze to w tej chwili chleb powszedni dla większości osób. Stały się one czymś całkowicie powszechnym i stosowanym przez coraz większą rzeszę konsumentów. Nie powinno nas to wcale dziwić: karty płatnicze gwarantują taką wygodę i prostotę w regulowaniu wszelkich rachunków, jakiej nie jest nam w stanie zapewnić nawet gotówka.

Najczęściej stosowanym typem karty płatniczej jest oczywiście karta debetowa. Karty debetowe są wyrabiane do naszego konta osobistego. Działają razem z kontem i pozwalają nam płacenie bezpośrednio środkami na nim się znajdującymi. Takie karty są spersonalizowane i obecnie umożliwiają również realizację transakcji metodą zbliżeniową. W przeciwieństwie do tradycyjnej obsługi metoda zbliżeniowa nie wymaga od nas wpisywania PIN-u, aby zrobić zakupy. Karty debetowe cieszą się ogromną popularnością. Zapewniają nie tylko wygodę, ale również pełne bezpieczeństwo. Z ich pomocą możemy przeprowadzać transakcje w sieci, w świecie rzeczywistym, a także wypłacać pieniądze z bankomatów. Większość banków oferuje darmowe wyrobienie karty debetowej. Koszty jej obsługi są albo zerowe, albo bardzo niskie.

Inny rodzaj karty płatniczej to karta kredytowa. Ten rodzaj karty umożliwia nam korzystanie z limitu kredytowego na bardzo korzystnych warunkach finansowych. Karty kredytowe mają tzw. okres bezodsetkowy. Za jego sprawą w okresie zwykle trwającym około 50 dni użytkownik karty ma darmowy kredyt. Działa to w ten sposób, że spłata całości zadłużenia w tym czasie nie pociąga za sobą konieczności opłacenia odsetek. Jeśli zrobimy to po tym okresie, to oczywiście narazimy się na dość spore opłaty. Karty kredytowe wykorzystuje się do płacenia w sklepie lub w sieci. Nie warto nimi wypłacać pieniędzy z bankomatów, gdyż zwykle pobierana jest wtedy wysoka prowizja. Ten produkt to znakomitego źródło darmowego kredytu pod warunkiem, że wiemy jak się nim posługiwać.

Na liście kart warto wspomnieć o dwóch mniej popularnych opcjach, jakimi są karty przedpłacone i obciążeniowe. Pierwsze z wymienionych działają jak elektroniczna portmonetka, którą doładowujemy określoną kwotą. Tą kartą można bardzo wygodnie robić zakupy w sieci. Karta obciążeniowa z kolei działa podobnie jak karta kredytowa z tą różnicą, że jest powiązana z naszym rachunkiem osobistym.