Będzie jeden numer alarmowy do zastrzegania kart!

13 listopada
12:52 2014

Kradzież karty płatniczej i wykorzystanie jej przez osobę nieuprawnioną może spotkać każdego z nas. Na szczęście ZBP wprowadził jeden numer alarmowy do zastrzegania skradzionych i zgubionych kart.

Ze statystyk wynika, że osoby, które z różnych powodów utracą swoją kartę debetową lub kredytową, nie wiedzą co należy zrobić, aby ją zastrzec. Głównym problemem jest brak znajomości numeru telefonu do swojego banku, a to przekłada się na rosnący czas od zaginięcia karty, do jej zablokowania. W międzyczasie może dojść do prób wykorzystania jej przez nieuprawnione osoby, a to naraża nas na duże straty finansowe. Na szczęście Związek Banków Polskich postanowił rozwiązać ten problem, tworząc jeden, uniwersalny numer kontaktowy, pod który zgłaszać się mogą klienci wszystkich banków.

Numer (+48) 828 828 828 jest czynny przez całą dobę, a dodzwonić się na  niego można z każdego miejsca na ziemi, w którym tylko mamy dostęp do telefonu komórkowego lub stacjonarnego. Bardzo istotna jest w tym przypadku zasada działania infolinii. Jest ona bowiem w pełni zautomatyzowana, a przy okazji posiada niekonkurencyjny charakter. Wykorzystuje ona bowiem technologię rozpoznawania mowy, w celu określenia, z infolinią jakiego banku chcemy się skontaktować. W praktyce wygląda to w ten sposób, że podajemy nazwę swojego banku, a następnie kontaktujemy się z doradcą. System rozpoznaje nie tylko pełne nazwy banków, ale też wszelkie, powszechnie wykorzystywane skróty, nazwy częściowe czy wypowiadane w niewłaściwy sposób (obcojęzyczne nazwy). Dodatkowo, w trakcie działanie system będzie uczył się kolejnych zwrotów, aby wraz z upływem czasu funkcjonować efektywniej.

Warto także podkreślić niekonkurencyjny charakter systemu zastrzegania kart. Jego głównym celem jest tylko i wyłącznie uzupełnienie infolinii banków, wspieranie ich i pomoc klientów, którzy nie znają numeru kontaktowego dla wydawcy karty płatniczej.

Pośrednim celem wdrożenia systemu jest rozpowszechnianie wykorzystywania kart i rozwoju obrotu bezgotówkowego. Projekt został wprowadzony przez Związek Banków Polskich, wspierany przez Narodowy Bank Polski, a chęć uczestnictwa w nim zadeklarowały wszystkie instytucje działające na naszym rynku.