Debetowa czy kredytowa?

15 listopada
12:01 2011

 

Nie da się ukryć, że banki teraz już o wiele ostrożniej podchodzą do wydawania kart kredytowych, ale nadal karta kredytowa jest najlepszym sposobem na uzyskanie kredytu w banku, dlatego nadal jest wielkie zainteresowanie tym rynkiem. Poza tym karty kredytowe są najlepszym sposobem na robienie zakupów oraz płacenie za wszelkiego rodzaju usługi. A oferta jest naprawdę bardzo bogata i jest w czym wybierać. Niestety nadal największym problemem właścicieli kart kredytowych jest fakt, że wielu klientów nie ma zielonego pojęcia na jakich zasadach karty kredytowe funkcjonują. Przede wszystkim nie wiedzą co to są terminy bezodsetkowe, kiedy należy rozliczyć się z bankiem, jak karty są oprocentowane, jakie mają limity i co czeka klienta, który nie rozliczy się z bankiem w określonym w terminie.

Rzeczywiście i to wprost nie mieści się w głowie, ale takie sytuacje jeszcze dość często się zdarzają. Z pewnością fundamentalna sprawą jest fakt, że należy bezwzględnie przestrzegać terminów rozliczenia się z bankiem, bowiem w przeciwnym razie słono za to zapłacimy. Pamiętajmy też, że z kartą kredytową ślubu nie bierzemy i możemy ją wymienić na korzystniejszą w innym banku. Wybór karty kredytowej też nie jest aż taki trudny jeżeli ustalimy sobie wcześniej nasze priorytety. To znaczy czy ważniejszy jest dla nas limit, oprocentowanie karty, czy może długość terminu rozliczenia się z bankiem. No i jaką kasą dysponujemy. Ważne jest też jaka to ma być karta debetowa, to znaczy czy ma to być karta debetowa standardowa, srebrna czy może złota lub platynowa. A może karta kredytowa obciążeniowa typu charge, o której najmniej mamy informacji?

Trzeba przyznać, że ta ostatnia propozycja jest interesująca, ponieważ karta kredytowa obciążeniowa typu charge jest rodzajem karty z tak zwanym odroczonym terminem płatności. Najczęściej karta obciążeniowa charge funkcjonuje wraz z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Limity transakcji finansowych (zakupy, usługi wypłaty gotówki) ustalane są przez bank na podstawie oceny możliwości finansowych właściciela konta. Najczęściej okres rozliczenia się z bankiem wynosi jeden miesiąc. W okresie tym właściciel karty takiej karty musi bezwzględnie się z bankiem rozliczyć, to znaczy zabezpieczyć środki na rachunku. Bank sam pobierze z jego konta należność wraz z prowizją. Póki co najlepsze na rynku są: z kart standardowych karta kredytowa boś, z kart srebrnych karta allianz banku a ze złotych karta kredytowa raiffeisen banku.