Jakie karty wybrać debetowe czy kredytowe ?

01 sierpnia
13:27 2014

Karty płatnicze w Polsce funkcjonują w zasadzie od niedawna i trzeba przyznać że początkowo traktowany były z dużą nieufnością.

Plastikowe pieniądze, bo tak również często są nazywane przez właścicieli kart płatniczych, są obecnie bardzo poszukiwanym towarem na rynku bankowym ale banki już tak nie kwapią się do ich wydawania ale przede wszystkim niechęć ta odnosi się do kart kredytowych.

Natomiast karty debetowe wydawane są przez banki do rachunków bankowych i jest to powszechny zwyczaj, więc ci co maja konta w bankach mają również karty debetowe. Czym zatem różnią się karty debetowe od kart kredytowych które nie są już tak chętnie jak kiedyś wydawane przez banki? Po prosty karty debetowe dodawane do rachunków bankowych nie mają możliwości kredytowych i można tylko wykonywać nimi transakcje finansowe go salda jakie znajduje się na koncie bankowym. Natomiast jeżeli właściciel konta bankowego otrzymał w banku debet czyli określony limit debetowy to możemy za pomocą tych kart wydawać pieniądze do wysokości limitu jaki właściciel konta bankowego otrzymał w banku. Natomiast za pomocą kart kredytowych zaciągamy w banku kredyt i jest to najtańszy i najkorzystniejszy kredyt ale tylko pod warunkiem że przestrzega się zasad korzystania z kart kredytowych a przede wszystkim jeżeli właściciele kart kredytowych w terminie rozliczają się z bankiem. Banki nie pobierają żadnych odsetek od takich kredytów jeżeli w terminie bez odsetkowym wyznaczonym przez bank właściciel karty kredytowej rozliczyć się z bankiem według umowy jaka z bankiem podpisał. Jeżeli jednak tego nie zrobi natychmiast odczuje decyzję banku na własnej kieszeni. Jeżeli więc mielibyśmy wybierać pomiędzy kartami kredytowymi a debetowymi lepiej mieć w portfelu karty debetowe ponieważ za ich pomocą nie zaciągamy kredytów a tylko korzystamy z własnych środków lub limitów debetowych.

Ale decyzja należy do klientów bankowych oraz banków które obecnie bardzo sprawdzają starających się o karty kredytowe, nie tak jak kiedyś kiedy dosłownie wciskały je do rąk właścicieli kont bankowych czy tego chcieli czy nie.