Karty bankowe mnożą się jak grzyby po deszczu

17 kwietnia
11:48 2012

Karty bankowe mnożą się jak grzyby po deszczu. Niedawno mogliśmy być świadkami szybkiego rozprzestrzenienia się karty zbliżeniowej. Mimo kilku zasadniczych podziałów kart bankowych , wielu konsumentów nie zna podstawowego nazewnictwa. Największe spekulacje dotyczą kart debetowych i płatniczych. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić Państwu różnicę.
W ofercie bankowej posiadamy kilka rodzajów plastików, które mogą wypełnić nasz portfel. Karty bankomatowe, które nazywane są zazwyczaj jako karty płatnicze są wyróżniane w świetle dostępnych ofert karty kredytowe, pre-paid, e-karty, czyli wirtualne oraz karty obciążeniowe. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony dwóm najbardziej powszechnym usługom. Karta debetowa, inaczej płatnicza jest zintegrowana z naszym rachunkiem bankowym. Wartość naszych zobowiązań, które regulujemy np. w sklepach nie może przekroczyć sumarycznej ilości środków na naszym koncie. W przypadku gdy mamy otwartą linię kredytową na naszym rachunku ościowym to obciążenie może wynieść maksymalnie wysokość naszego dopuszczalnego zadłużenia. W przypadku gdy dokonywane są transakcje środki nie schodzą jednocześnie z naszego konta ale zakładana jest blokada w wysokości pobranych środków więc jakakolwiek możliwość przekroczenia naszego limitu nie ma prawa bytu. Za pomocą karty debetowej jesteśmy w stanie dokonać zakupów w każdym punkcie praktycznie w naszym kraju. Specjaliści są zgodni, jeszcze kilka lat a obieg normalnego pieniądza zostanie zakończony właśnie na poczet płatności elektronicznej.

Karta kredytowa
Karty kredytowe działają na zasadzie pobierania środków ze specjalnego limitu otwartego na karcie. Nie ma to nic wspólnego z naszymi posiadanymi środkami na rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym bądź też innym saldem. Za płatności kartą kredytową zazwyczaj nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty, jedynie jest obciążenie w postaci oprocentowania w przypadku, gdy zadłużenie nie zostanie spłacone w okresie promocyjnym, w którym nie ma dodatkowych kosztów. Posiadanie karty kredytowej jest obarczone kosztami takimi jak ubezpieczenie oraz koszt od otwarcia takiego rachunku. Kwota w obydwu przypadkach zależy od indywidualnej