Karty debetowe, płatnicze, kredytowe, w dzisiejszych czasach to już codzienność. Posiadanie konta w banku równoważy się z posiadaniem karty, płatniczej za której pośrednictwem możemy dokonywać wielu płatności w formie elektronicznej.
Konto osobiste w banku ma co druga osoba, a każde konto z kolei posiada dostęp do pieniędzy poprzez internet. Konto internetowe, pozwala na dokonywanie płatności kartą, czy wypłaty z bankomatów.
Karty debetowe bank udostępnia klientom, którzy założyli rachunek osobisty. Dzięki nim możemy dokonywać płatności bez udziału gotówki i wypłacać pieniądze z bankomatów. Karty debetowe polegają na tym, że gdy wpłacimy za zakupy, pieniądze z konta pomniejszą się o wartość rachunku sklepowe, jednak nigdy nie przekroczą debetu na koncie. Jeśli mamy za mało pieniędzy karta zostanie odrzucona, a tym samym transakcja nie będzie wykonana, a z naszego konta nie będzie odliczona nawet cześć pieniędzy.
Każdy kto nosi się z zamiarem założenia konta w banku, musi mieć a uwadze kilka aspektów. Jeśli jesteś człowiekiem, który będzie korzystał z karty płatniczej czy często wypłacał pieniądze z bankomatu, musisz zwrócić uwagę na opłaty z tym związane. Po pierwsze jakie są prowizje w razie wypłaty z tak zwanego obcego bankomatu, oczywiste jest, że wypłacając gotówkę, z bankomatu należącego do naszego baku nic nie płacimy, w przeciwnym razie prowizja za jednorazową wypłatę może kosztować nawet 10 złotych. Ważne są też opłaty związane za samo posiadanie karty debetowej. Bank co miesiąc odlicza z konta klienta opłaty za karty debetowe. Dlatego należy szukać banku, który pobiera jak najmniejsze opłaty, lub gdy klient dokonuje transakcji na określoną sumę w miesiącu, koszy nie są liczone. Na przykład bank PKO BP oferuje „konto dla młodych”, gdzie koszty za posiadanie karty debetowej wynoszą 3,50 zł w miesiącu. Jednak jest klient dokona transakcji w kwocie 300 złotych, koszty nie są liczone.