Karta debetowa, co to takiego.

28 listopada
20:59 2011

Obecnie wiele osób używa kart debetowych, choć jeszcze kilka lat temu kata debetowa miała wielu przeciwników, dziś jest to coraz częstsza forma płacenia za zakupy. Wybierając konto osobiste, zwracamy coraz większą uwagę na płatności związane za wykonywanie czynności kartami płatniczymi.

Karta debetowa jest znana wszystkim powszechnie. Mimo, ze na początku miała zwolenników tylko wśród młodych ludzi, aktualnie większość z nas ma już do nich zaufanie.
Definicja karty płatniczej mówi nam, że jest to elektroniczny instrument, za pomocą którego możemy dokonywać płatności elektronicznych i wypłacać pieniądze z bankomatu. Jednym z rodzajów kart płatniczych jest właśnie karta debetowa, którą dostaje każdy posiadacz konta osobistego w banku. Dlatego zakładając konto w banku musimy zwrócić szczególną uwagę za płatności związane z jej posiadaniem i za wykonywane transakcje. Na wiele promocji mogą liczyć studenci,którym oferowane są prawie darmowe konta osobiste. Na przykład bank PKO BP oferuje „konto dla młodych” gdzie miesięczne opłaty za posiadanie karty debetowej wynoszą 3,50 zł. Lecz w przypadku dokonywania transakcji kartą za minimum 300 złotych miesięcznie bank nie pobiera żadnych opłat.
Należy pamiętać, że karta debetowa to nie t samo co karta kredytowa. W przypadku tej drugiej jej posiadacz za każdą wypłatą gotówki zaciąga kredyt w banku. Karat debetowa przyznawana jest nam do naszego rachunku, czyli pieniędzy, które są naszą własnością. W momencie założenia konta w banku, wydaje ona kartę do konta, gdy płacimy za zakupy lub wypłacamy pieniądze z bankomatu stan rachunku nigdy nie będzie na minusie. W razie gdy chcemy wykonać transakcje, która przekraczałaby saldo konta, karta debetowa zostanie odrzucona. Ponadto osoby, które chcą kontrolować swoje wydatki, mogą założyć sobie dzienny limit na transakcje wykonywane kartą. Na przykład w ciągu jednego dnia nie można wypłacić z bankomatu więcej niż 300 złotych.