Debet na koncie

05 lutego
11:47 2012

 Brak gotówki może dotknąć każdego i w każdej chwili. Czasem wobec takiego stanu jesteśmy bezsilni. Jest kilka sposobów na pozyskanie dodatkowych pieniędzy, jednym z nich jest zawnioskowanie o debet na koncie. Jeżeli posiadamy konto, na które regularnie wpływają pieniądze z pensji, to decyzja o przyznaniu nam przez bank debetu powinna być pozytywna.
Często spotyka się, że ludzie mylą kartę kredytową i kartę debetową. Faktycznie jest kilka podobieństw w obu przypadkach, jednak po bliższym zapoznaniu się z zasadami ich funkcjonowania pojawiają się różnice. Karta debetowa to nic innego jak karta, z której wielu z nas korzysta na co dzień. Zwana jest inaczej kartą płatniczą. Otrzymujemy ją zakładając konto osobiste. Standardowo korzystamy na niej tylko z pieniędzy, które sami wpłaciliśmy lub otrzymaliśmy w formie wynagrodzenia. Jeżeli jednak złożymy wniosek o debet na koncie, to bank może nam pozwolić „wejść na minus”. Oznacza to, że po wykorzystaniu swoich środków, bank pozwoli nam także pożyczyć pieniądze od siebie do określonego w umowie limitu. W momencie, kiedy na konto wpływają jakiekolwiek pieniądze, to w pierwszej kolejności zmniejszają one nasze debet. W przypadku karty kredytowej sprawa wygląda inaczej. Jeżeli bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o przyznanie nam „kredytówki”, to otrzymujemy oddzielną kartę, niezależną od konta osobistego. Bank przyznaje nam możliwość korzystania ze swoich pieniędzy np. do kwoty 5000zł. Oznacza to, że jeśli wydamy 2000zł, to nie wejdziemy na -2000zł, tylko pozostanie nam do wykorzystania 3000zł. Posiadacz karty kredytowej sam zdecyduje, kiedy zechce spłacić zaciągnięty kredyt. Najlepiej, żeby zrobił to w czasie okresu bezodsetkowego, wówczas nie będzie musiał dołożyć do pożyczonych pieniędzy ani grosza.
Zarówno debet na koncie, jak i karta kredytowa mają zazwyczaj dosyć wysokie oprocentowanie. Różnica jest taka, że w debecie jest ono naliczane z chwilą pożyczenia pieniędzy, a w karcie kredytowej po przekroczeniu okresu bezodsetkowego. Jednak karta kredytowa jest przeznaczona głównie do transakcji bezgotówkowych, czyli płatności w sklepie, stacji benzynowej itd. Jeśli zdecydujemy się wypłacić pieniądze z bankomatu, to okres bezodsetkowy zostanie pominięty i procent będzie naliczany od razu.