Mniej prestiżu mniej kłopotów

08 kwietnia
07:28 2014

Świat kart płatniczych jest barwny i bardzo bogaty ale dla wielu osób zbyt skomplikowany i dlatego decydują się na karty bankowe nie bardzo wiedzą czy wybrać jedynie karty debetowy czy może sięgnąć po karty kredytowe.

Rodzi się wiec pytanie czym różnią się karty debetowe od kart kredytowych i czy jest to tak istotna różnica. Oczywiście jest i to kolosalna bowiem karty debetowe pozwalają na korzystanie ze środków finansowych tylko do salda na koncie, natomiast za pośrednictwem kart kredytowych zaciągamy w bankach kredyt do określonych przez banki limitów. Z takich kredytów oczywiście trzeba z bankami się rozliczyć a termin w jakim należy się rozliczyć określają same banki. Najczęściej jest to 53-55 dni tak zwanego terminu odsetkowego. To znaczy terminu w którym należy się z bankiem rozliczyć a bank wówczas nie pobiera z tego tytułu żadnych odsetek. Takie są zasady korzystania z kart kredytowych ale o tym wie nadal niewiele właścicieli kart kredytowych i później za ta niewiedzę płaca wysokie kary. A za zerwanie umowy z bankiem jeszcze wyższe.

A karty debetowe? Jeżeli bank przyzna nam debet na koncie to mimo braku środków na nim możemy nadal korzystać z pieniędzy do określonego limitu jaki bank nam przyznaje, a później kiedy na przykład spływają nam pieniądze z wynagrodzeń czy rent i emerytur po prostu odbierają swoje pieniądze za określona z góry prowizję. Faktem natomiast jest że o wiele bogatszy jest rynek kart kredytowych, bowiem wśród kart kredytowych są karty standardowe, karty srebrne, złote, platynowe oraz karty najbardziej prestiżowe karty czarne o które nie można się starać, bowiem to bank decyduje komu taka kartę przyznać. Musi to być osoba bardzo majętna oraz o określonym statusie społecznym to tak jak wstęp do elitarnego klubu towarzyskiego. Ale to już kłopot banku, ale banki są bardzo rozważne i byle komu takich kart nie przyznają.

Natomiast karty debetowe nie maja aż takiego prestiżu, ale i ich właściciele nie maja takich kłopotów przy rozliczaniu się z bankiem.