Spis treści
Karty debetowe są bardziej dostępne od kart kredytowych. Pierwsze z nich są wydawane do konta osobistego. Natomiast, by otrzymać kartę kredytową, należy złożyć wniosek, następnie bank po ocenie naszej zdolności kredytowej wydaje tego typu płatnik. Jakie karty wolą nosić w portfelu Polacy?
Największą zaletą kart kredytowych jest to, że korzystając z nich, możemy liczyć z odroczenie spłaty zadłużenia. Po zakończeniu okresu bezodsetkowego bank podsumowuje wykonane transakcje i wówczas możemy spłacić nasze zadłużenie. Korzystając z karty debetowej, płacimy tymczasem ze środków zgromadzonych na koncie osobistym.
Spadek na rynku kart
Po I kwartale 2015 roku Narodowy Bank Polski opublikował dane o liczbie kart płatniczych, z których wynika, że rynek kart zmniejszył się aż o pół miliona. Według danych, za te spadki są odpowiedzialne są przede wszystkim karty debetowe.
Pod koniec marca 2015 roku Polacy byli posiadaczami 35,5 mln plastików – porównując te dane z opublikowanymi pod koniec roku 2014, zauważalny jest spadek o 500 tys. kart. Okazuje się, że zmniejszyła się liczba kart także w innych segmentach. Rynek kart kredytowych zmalał o 70 tys. sztuk do poziomu 5,97 mln, a kart obciążeniowych o 4 tys. do poziomu 278 tys.
Więcej kont, mniej kart
W danych NBP zauważalny jest także spadek kart debetowych. Trend ten dziwi tym bardziej, iż ciągle przybywa nowych kont osobistych, do których te karty są wydawane. Zmniejszenie liczby wydawanych kart debetowych prawdopodobnie jest być efektem przeprowadzanych przez banki w ostatnich latach podwyżek opłat za karty.
Karty tylko dla aktywnych
Obecnie większość banków wymaga od swoich klientów, by aktywnie używali swoich kart debetowych. W przypadku, gdy właściciel plastiku nie dokona w miesiącu określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub płatności na podaną kwotę minimalną, wtedy przez bank naliczana jest opłata za nieużywanie karty. To nowy trend, ponieważ jeszcze kilka lat temu bank chętnie oferowały do darmowych kont karty bez żadnych opłat. W związku z tym klienci chętniej otwierali rachunki drugiego wyboru – konta używane sporadycznie. Obecnie utrzymywanie kilku rachunków z aktywnymi kartami staje się nieopłacalne z powodu wysokich opłat.
Zmniejszająca się liczba kart debetowych może świadczyć o tym, że klienci zamykają nieużywane konta, a tym samym rezygnują z kart debetowych. Drugą przyczyną takiego stanu może być fakt, iż banki oczyszczają swoje bazy z nieczynnych rachunków.