Czy karta zbliżeniowa kosztuje więcej?

06 maja
13:30 2014

Karty zbliżeniowe to rodzaj kart płatniczych coraz chętniej oferowanych przez banki. Czy taka karta kosztuje więcej?

Banki coraz chętniej oferują swoim klientom możliwość korzystania z kart zbliżeniowych. Pozwalają one na wykonanie szybkiej płatności za zrealizowane zakupy do kwoty 50 zł. Atutem takiej płatności jest to, że realizowana jest offline, czyli nie ma konieczności wpisywania do jej akceptacji kodu PIN. Zbliżeniowe karty płatnicze to oszczędność czasu zarówno dla usługodawcy jak też użytkownika. Karty zbliżeniowe pozwalają na realizowanie mikropłatności. Korzystając z niewielkich zakupów, klient, któremu się śpieszy przy płaceniu kartą zbliżeniową, poświęci na realizację tyle samo czasu, a czasem nawet mniej, gdyby miał korzystać z gotówki. W wielu punktach usługowych problemem jest dokonanie płatności przy zakupach, które nie przekraczają 10 czy 20 zł. Wynika to z faktu, że takie transakcje nie są opłacalne dla klientów, które muszą często dopłacać do połączenia telefonicznego oraz opłaty interchange, którą za każdą zrealizowaną transakcję kartą pobiera bank oraz centrum rozliczeniowe. W ten sposób sprzedawca może stracić swój zysk ze zrealizowanej sprzedaży. Karty zbliżeniowe, które pozwalają na realizowanie mikropłatności są idealnym rozwiązaniem właśnie dla małych punktów usługowych, jak kawiarnie czy sklepy spożywcze.

Bezpieczeństwo kart zbliżeniowych

Jedną z obaw użytkowników kart zbliżeniowych jest bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Przy płatnościach zbliżeniowymi kartami nie wpisujemy PIN-u przy kwotach poniżej 50 zł. Skradziona karta może, więc być wykorzystana do realizowania transakcji. Karta może być również zeskanowana przez złodziei a następnie użytkowana. Przed ryzykiem utraty większych środków przy transakcjach zbliżeniowych zawsze można się zabezpieczyć ustalają limit możliwych do wykonania transakcji w ciągu jednego dnia.

Kto oferuje karty zbliżeniowe i ile one kosztują?

Aktualnie niemal w każdym banku można uzyskać kartę zbliżeniową. Banki bardzo chętnie oferują takie karty i znacznie trudniej jest uzyskać klientom kartę bez możliwości realizowania transakcji zbliżeniowych. Karta zbliżeniowa nie kosztuje więcej, niż karta debetowa bez możliwości realizowania mikropłatności bez podawania kodu PIN. W wielu bankach można z kart zbliżeniowych korzystać zupełnie za darmo. W części banków trzeba zapłacić za kartę, jeśli w ciągu miesiąca nie zrealizowało się płatności bezgotówkowych kartą na określoną kwotę pieniędzy. W tych bankach, w których trzeba płacić miesięczną opłatę za kartę debetową, trzeba również opłacać użytkowanie karty zbliżeniowej.