Co lepsze za granicą – karta czy gotówka?

27 października
13:23 2014

Planując wyjazd za granicę, często zastanawiamy się, co lepiej mieć w portfelu: kartę płatniczą czy wymienioną w kantorze gotówkę.

Wszyscy są zgodni co do tego, że najlepiej mieć w portfelu i kartę kredytową bądź debetową, i pewną sumę pieniędzy. Wygodniej płacić plastikowymi pieniędzmi, ale mogą zdarzyć się sytuacje, w których nie będziemy mogli zapłacić kartą. Eksperci radzą, aby za granicą płacić kartą kredytową lub debetową również w przypadku rezerwacji hoteli bądź samolotu czy przy wynajmie samochodu. Natomiast niezbędne jest posiadanie niewielkich ilości gotówki. Pamiętać należy, aby w polskich kantorach kupować tylko euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie oraz franki szwajcarskie, a dopiero na miejscu wymieniać je na lokalne waluty. Każda wymiana innej waluty w polskich kantorach jest po prostu nieopłacalna. Są to sprawdzone informacje.

Jeżeli wybieramy się do kraju ze strefy euro, to nie będziemy mieć kłopotów z płatnościami, z wypłatą gotówki z bankomatu czy też przewalutowaniem. Jeżeli natomiast będziemy na przykład w Turcji, gdzie Polacy często wyjeżdżają na wypoczynek, sprawa się nieco komplikuje. Tam trzeba już zakupić turecka walutę. Nie jest to proste, więc najlepiej posługiwać się kartą albo – jak już wspomnieliśmy – wymieniać dolary czy euro na lirę turecką na miejscu. Wymiana złotówek na tureckie liry w kantorach w Polsce jest nieopłacalna.

Gotówka jest wygodna, gdyż dzięki niej nie uiszczamy dodatkowych opłat za przewalutowanie czy wypłatę z bankomatu. Nie należy jednakże nosić przy sobie większych kwot, ponieważ bardzo łatwo stracić swoje pieniądze. Sumując, najlepiej płacić za granicą kartą płatniczą, ale dobrze jest też mieć niewielką kwotę gotówki kraju, do którego turysta wyjeżdża. Najlepiej wymienić polskie złote na obcą walutę w kantorach internetowych, których jest coraz więcej, więc można wybrać jak najkorzystniejszą opcję.

Comperia.pl podkreśla, że nasi rodacy wyjeżdżający na urlopy za granicę nadal preferują gotówkę. Również w kraju większość operacji finansowych dokonywana jest za pomocą gotówki. Nadal szeleszczący pieniądz ma przewagę nad wirtualnym. Może dlatego, że polskie instytucje finansowe często nie oferują klientom darmowych wypłat z bankomatów, szczególnie z bankomatów zagranicznych, a za przelewy oraz zlecenia stałe również trzeba płacić. Za przelewy zagraniczne opłaty są zbyt wysokie jak na kieszenie naszych rodaków.