Ile kosztują płatności kartą za granicą?

09 grudnia
17:17 2014

Każdy wyjazd poza granice kraju wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Wiele z nich wynika z płatności kartą płatniczą.

Nie da się ukryć, że podczas zagranicznego wyjazdu, np. na wymarzone wakacje, musimy liczyć się ze zwiększonymi wydatkami. Każda forma płatności niesie za sobą konsekwencje wynikające z przewalutowania. Nie inaczej jest w przypadku kart płatniczych, zarówno debetowych, jak i kredytowych. Przed wyjazdem możemy jednak sprawdzić kursy walut oferowane przez banki oraz koszty innych transakcji. Dzięki takiemu przygotowaniu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Karty debetowe

W zmniejszeniu dodatkowych kosztów pomoże umiejętne korzystanie z kart debetowych. W ich przypadku, poza samym przewalutowaniem, powinniśmy zdawać sobie sprawę z możliwości pojawienia się prowizji za wyciągnięcie gotówki z bankomatu. Obecnie banki coraz rzadziej oferują swobodne i darmowe korzystanie z zagranicznych bankomatów, najlepiej sprawdzić to, przeglądając taryfę opłat i prowizji przypisanych do naszego konta bankowego i samej karty. Prowizje niestety mogą być wysokie i w wielu przypadkach od każdej tego typu transakcji zostanie pobrane minimum 10 zł.

Karty kredytowe

W przypadku kart kredytowych sytuacja będzie wyglądała jeszcze inaczej. Karty te posiadają swoje ograniczenia (transakcje gotówkowe i natychmiastowe naliczanie odsetek), a dodatkowo wymagają poniesienia kosztu przewalutowania. Mimo wszystko warto mieć przy sobie zarówno kartę kredytową, jak i debetową. Pierwszą będziemy mogli wykorzystywać dla transakcji bezgotówkowych, drugą natomiast w sytuacji, gdy konieczne będzie wypłacenie pieniędzy z bankomatu.

Nie można też zapominać o możliwości utraty jednej z kart lub jej awarii. Posiadanie drugiej może wtedy okazać się zbawienne, szczególnie w sytuacji, gdy nie posiadamy przy sobie gotówki i w praktyce zostajemy bez środków do życia. Warto wziąć pod uwagę wszelkie możliwe okoliczności jeszcze przed wyjazdem i dokładnie zapoznać się z wszelkimi opłatami i konsekwencjami różnych zachowań.