OFE w PZU-dla kogo korzystne?

21 lutego
16:23 2011

OFE w PZU może wybrać każdy. Fundusze emerytalne mają z założenia charakter otwarty. Każdy może wybrać dowolny fundusz, a fundusz ma obowiązek go przyjąć. Mało tego, każdy obywatel urodzony po 1968 objęty ubezpieczeniem zdrowotnym ma obowiązek wybrania i przystąpienia do konkretnego funduszu. Jeśli więc rozpoczynamy pracę, powinniśmy pamiętać, że mamy tylko tydzień na podpisanie umowy z funduszem emerytalnym. Jeśli tego nie zrobimy, ZUS wezwie nas w liście do pośpiechu, a w wyniku naszej dalszej opieszałości, wybierze za nas (losowo przydzieli do wybranego funduszu).

Emerytura Polaka może pochodzić z trzech źródeł lub trzech filarów:
Pierwszym filarem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To do ZUS-u przekazujemy swoją składkę emerytalną.
Otwarte Fundusze Emerytalne to tak zwany II filar. O ile do I filaru muszą przystąpić wszyscy obywatele, to do II przystępują ci urodzeni po 1968 roku. OFE zarządzane są przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Ich zadaniem jest pomnażanie wpływających doń składek.
Tylko III filar jest zupełnie dobrowolny. To system oszczędzania, który umożliwia wzrost wysokości podstawowej emerytury otrzymywanej z ZUS lub ZUS i OFE.

OFE w PZU – jak przystąpić?
Można wypełnić formularz w sieci. Zajmuje to około kilku minut. Fundusz przyśle nam umowę do podpisania z koperta zwrotną, my podpisujemy i odsyłamy, a OFE przysyła nam kopię podpisanej umowy. Można także spotkać się oko w oko z przedstawicielem PZU lub załatwić sprawę telefonicznie, nawet za pomocą wysłanego SMS-a.
Wysokość emerytury zależy od tego, jak wysokie składki wpłacaliśmy przez lata. Ważne także, jak efektywne były inwestycje w OFE. Ci, którzy wybrali dwa filary mogą wybrać dowolny fundusz. Suma, którą zgromadzimy na koncie OFE jest dziedziczona.
Jaka jest największa zaleta OFE w PZU? PZU znamy od wielu lat, istnieje na polskim rynku od dziesięcioleci i wciąż trzyma się nieźle.